TRAFO TESİSLERİ

Trafo Kurulumu; Yeni kurulacak bir trafo tesisi için; orta gerilim şebeke irtibat noktasından itibaren tüm yüksek gerilim ekipman kurulum ve montajıyla beraber alçak gerilim çıkış panosuna kadar olan tüm imalatlar anahtar teslimi olarak Arslan Mühendislik Hizmetleri deneyim ve kalitesiyle yapılmaktadır.

Size gerekli olan güç ihtiyacına göre en uygun trafo çözümünü belirleyip projelendirip sonra kurulumunu yapıp geçici kabulünü yapıyoruz.

Enerji müsaadesi alınması ve trafo merkezinin kurulumu için öncelikle tesis için elektrik iç tesisat projesinin çizilmesi gerekmektedir. Bu proje ile enerji müsaadesi için talep edilecek güç belirlenmektedir. İlçe ya da bölge işletme müdürlüğüne proje sunularak, enerji müsaadesi için başvuru yapılmaktadır. Enerji müsaadesi evrağında enerjinin hangi hattan ne şekilde alınacağı ve nasıl bir hücre kombinasyonu tesis edileceği konusunda bilgi edinilmektedir. Bilgiler doğrultusunda orta gerilim trafo projesi çizilir ve elektrik dağıtım şirketi onayına sunulur. Dağıtım şirketi tarafından onaylandıktan sonra projeye uygun malzeme ile montajı yapılmaktadır. Dağıtım şirketi yetkilileri davet edilerek merkezin kabulleri gerçekleşir.

DAĞITIM PANOLARI

Trafo merkezlerinin en önemli demirbaşları arasında panolar bulunur. Çünkü panolar merkezde enerjiyi yönetenlerdir. Enerji yönlendirir, kesintisizliği sağlar, kesici ve ayırıcılarla olası problemlerde sisteme müdahale eder. Kendilerine entegreli şekilde bulunan elektronik rölelerle sistemi sürekli takip etmenize yarar. 

Bir panoya erişim demek trafolara giden ve gelen elektriksel hatta bulunmak demektir. Bu nedenle aşılması gereken çeşitli fiziksel ve elektriksel engeller konulur. Örneğin, ilk olarak bir anahtarla panonun ilk açılma mertebesi gerçekleşebilir. Ardından ek kollarla panonun çeşitli yerlerine monte edilen güvenlik birimlerinde açtırma yapılır. Siz bu açmalar sırasında her gerçekleştirdiğiniz fiziksel eylem aslında arka planda bir elektriksel bağlantıyı da kontrol etmiş olur. Panonun içi düzeneğine ulaştığınızda orada da üretici firmaya göre çeşitli güvenlik önemleri alınmış olabilir.